sdfas

DENEY KULÜBÜ

RENKLERİN ŞİFRESİNİ ÇÖZÜYORUZ

Rengârenk boyalar, gökkuşağı, her türlü rengi içinde barındıran doğa her zaman ilgimizi çekmiştir. Peki, bu renklerin karışımlarının neler olduğunu merak ettiniz mi?

Üç ana renk olan sarı, mavi ve kırmızıyı birbiri ile karıştırarak pek çok farklı ton elde edebiliriz. Gelin hep birlikte evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle renklerin tonlarını kâğıt kromotografisi yöntemi ile bulalım.

Bunun için gerekli olan malzemeler;

- Farklı renklerde keçeli boya kalemleri (mor, yeşil, turuncu gibi)

- Şeffaf plastik bardak

- Lastik

- Tel ya da ince çubuk

- Beyaz kağıt ya da filtre kağıdı

- Su

Deneyimize başlarken öncelikle kâğıtları, plastik bardağın dibine değmeyecek boyutlarda dikdörtgen kesiyoruz. Daha sonra boyayacağımız yeri belirlemek için kurşun kalemle 1 cm mesafe bırakarak çiziyoruz. Bu çizginin ortasını istediğimiz renk boya ile bir miktar boyadıktan sonra lastik ve tel yardımı ile kâğıtları bardağa tutturuyoruz. En son aşama olan suyun eklenmesinde dikkatli olmak gerekiyor. Suyu eklerken yavaş ve kâğıdın yüzeyine değdirmeden dökmemiz gerek. Askıdaki kâğıdın alt ucuna değdiği noktada suyu eklemeyi bırakıyoruz ve artık gözlem yapmaya geçebiliriz.

Zamanla kâğıt tarafından emilen su, yukarıya doğru tırmandıkça boya içerisindeki farklı yoğunlukta olan renkleri de beraberinde taşır. Suda az çözünen boyalar daha aşağıda kalırken hızlı olanlar kâğıdın uçlarına kadar tırmanır.

Renklerin ayrıştığını gördüğümüz bu deneyimizi sizler de evinizde su veya kolonya ile deneyebilirsiniz.